Charakteristika testování virů - nejen COVID 19

Jaký je ideální test


Coronavirus

Ideální test na Coronavirus
V tomto článku  se nebudeme zabývat  způsobem testování Coronaviru.   O přesnosti a  nepřesnosti  jakékoliv metody si můžeme  povídat v okamžiku,   až každý z nás bude mít nejen  soupravu PCR , ale zároveň si bude schopen  například   sestavit  sekvenci  nukleotidů,  ověřit čistotu materiálu, pracovat v podmínkách naprosté sterility. Pak snad každý z nás pochopí, že laboratorní výsledky nejsou   jednoznačné. Na druhou stranu nám nic nebrání začít experimentovat.  PCR přístroj si seženeme za 400 dolarů a  pak již můžeme  bádat. Nebo si sestavíte LAMP ?  Možná by to šlo,  stačí si naprogramovat   arduino, malé bastlení a budete mít přístroj, který  bude primitivní, ale jistě vám umožní zhruba provést základní testy.   15 letý puberťák může naučit bakterii svítit  viz   https://www.the-odin.com/genetic-engineering-home-lab-kit/, tak proč ne My.  Takto sepsaný ůvod je samozřejmě   provokací. Cílem  následujícího článku je podat  zjednodušené  vysvětlení efektivity   testů na odhalení   virové infekce.     A protože bez matematiky není  žádná věda vědou  pro srozumitelné vysvětlení  použijeme následující  řádky. Tento příklad bude    vlastně  aforismem ze zkušeností získaných při  minulé epidemie SARS, kdy jej použili lidé, kteří se  diagnostikou viru setkali .

Jaké vlastnosti musí mít ideální test na přítomnost Coronaviru v současnosti ?

 

Pokud chceme utratit miliardy za testování Coronaviru budeme po testu chtít - jistě po těch 150000 nových testech které jsme objednali z Číny

1. Aby byl levný

2. Aby byl přesný

3. Aby by rychlý

Co je levný test, nebudeme řešit v systému českého zdravotnictví. Každý má nárok na zdravotní péči i když nikdo nedefinoval co zdravotní péče což představuje Ďábla ukrytého v detailu. Například placení činnost sexuálních pracovníků pro zdravotně mentálně postižené v rámci výkonů zdravotních pojišťoven by mohlo být dalším cílem bojovníků proti diskriminaci. Otázka ceny testu je tedy nejhůře definovaná. Přesnost testu se dá definovat v rámci matematických modelů, například v rámci specificity a senzitivity testu, ale zároveň musí brát do úvahu reálné schopnosti laboratoří, jejich vybavení personální a přístrojové. Samozřejmě čím více senzitivní a čím více specifické testy jsou tím lépe. Rychlost testu může být výrazným faktorem úspěchu. Některé metody trvají minuty , jako je stanovení hladiny cukru z prstu, některé i týdny- kultivační stanovení přítomnosti bakterií tuberkulosy. Samozřejmě v případě krátké doby infekčnosti viru , by se mělo jednat pouze o několik hodin. Nyní se dostáváme k matematice efektivity testu Coronaviru. Pro výpočet kvality současného testování nyní použijeme kombinatoriku. Náš současný test na přítomnost Coronaviru bude mít pravděpodobně jako u testu na SARS mít všechny dobré vlastností, ale pouze vždy pouze dvě současně jako v případě minulé epidemie a bude mu scházet jedna zbývající vlasnost.

1. Levný bude L

2. Přesný bude P

3. Rychlý bude R

 

Pokud budeme kombinovat dostaneme následující  možné kombinace.

kvality testu na přítomnost viru 
LP LR PR

 

 

1. LP Použitý ideální test na Coronavirus bude tedy levný a přesný ale strašně, strašně pomalý

2. LR Použitý ideální test na Coronavirus bude tedy levný a rychlý ale strašně, strašně nepřesný

3. PR Použitý ideální test na Coronavirus bude tedy přesný a rychlý ale strašně,strašně drahý

 

 

Jak kvalitní test bude vyšetření na Coronavirus v současné době a kterým kvalitám dáme přednost?

hodnocení: 3.01 / 5 (1048 hlasů odvoleno)

Sdílejte to!

Zpětné odkazy

URL Trackback pro tuto položku: http://www.rheumacentrumeac.cz/trackback.php/20200322085146741

Žádné komentáře trackback pro tuto položku.

Buďte první, kdo přidá komentář