Dotazník MDHAQ


Chtěli jste někdy vědět, jak lékař dokáže  určit jak je vaše choroba aktivní? Jak mnoho Vás  revma postihuje, jak moc Vás to bolí a jestli Vám Vaše léčba pomáhá?  Pokud ano , tak v následujících řádcích se to budeme snažit vysvětlit. Odpovědi na tyto otázky nejsou jednoduché protože   v revmatologiii  neexistuje  test , který by například jediným odběrem z krve   zodpověděl na  otázky o  aktivitě,  prognose a změně Vašeho  stavu  .  Na druhou stranu ve Vašem případě existuje někdo, kdo tyto odpovědi zná a to jste Vy.   Je zvláštní, že  muselo proběhnout  několik studií a několik let výzkumu, aby lékaři zjistili, že to co jim pacienti řiíkají je pravda.  Pacient který se označil sám za hodně postiženého na začátku skutečně špatně dopadl , a jeho klouby vypadaly hůře než  člověk, který sám sebe nepovažoval  za tolik   nemocného i když samotní lékaři mezi nimi výrazné rozdíly například pomocí laboratorních hodnot nezjistily. Proto jsou dotazníky vyplněné pacientem  důležité. V následujích řádcích  popíšeme  dotazník  MD HAQ.RADAI  a zhodnocení bolesti.

 

 

MDHAQ / Multi Dimensional  Health Assessment Questionnaire /

 

Slouží  k popisu funkčního stavu pacienta .  Po jeho vyplnění pacientem je lékař schopen vypočítat jak moc má pacient problémy s běžnými činnostmi. Zároveň dotazník zjistí i psychický stav . Vyplnění je jednoduché.  V každém políčku zaškrtnete jeden ´´chlíveček´´. Celkový součet bodů  pak ukazuje na Váš stupeň funkčního postižení. Čím více bodů dosáhnete, tím větší funkční postižení je přítomno. Výsledek  se mění v čase, se zlepšením dochází ke zmenšování  hodnoty součtu.

 

 

 

Minulý týden jste byli schopni

Zcela bez obtíží

S určitými obtížemi

S výraznými obtížemi

Neschopni udělat

Obléci se včetně zavázání tkaniček bot a zapnutí knoflíků ?

0

1

2

3

Vstát z a ulehnout do postele?

0

1

2

3

Zdvihnout hrnek k ústům?

0

1

2

3

Jít venku po rovině?

0

1

2

3

Umýt se a usušit celé tělo?

0

1

2

3

Ohnout se a zdvihnout něco z podlahy ?

0

1

2

3

Otevřít a zavřít vodovodní kohoutek?

0

1

2

3

Nastoupit a vystoupit z auta, vlaku?

0

1

2

3

Ujít 3 kilometry?

0

1

2

3

Účastnit se rekreačních aktivit a sportů

0

1

2

3

RADAI index

 

RADAI index slouží ke zaznamenání bolesti ve vaších kloubech.  Samozřejmě čím více budete mít  klouby bolestivé,  tím větší bude celkový  součet. Tato hodnota by opět měla během vaší terapie kolísat. Doufejme k nulovým hodnotám součtu.  Důležité je i zjištění nejen  jak hodně bolesti máte, ale i to, zda se jedná stále o stejné klouby nebo bolest má spíše stěhovavý charakter.

.Prosím zaškrtněte v odpovídajícím poli stupeň bolest , kterou máte dnes v každém z kloubních oblastí , které jsou vedeny níže

 

Žádna

Malá

Střední

Velká

 

Žádna

Malá

Střední

Velká

Prsty levé ruky

0

1

2

3

Prsty pravé ruky

0

1

2

3

Levé zápěstí

0

1

2

3

Pravé zápěstí

0

1

2

3

Levé zápěstí

0

1

2

3

Pravý loket

0

1

2

3

Levé rameno

0

1

2

3

Pravé rameno

0

1

2

3

Levá kyčel

0

1

2

3

Pravá kyčel

0

1

2

3

Levé koleno

0

1

2

3

Pravé koleno

0

1

2

3

Levý kotník

0

1

2

3

Pravý kotník

0

1

2

3

Prsty levé nohy

0

1

2

3

Prsty pravé nohy

0

1

2

3

Krk

0

1

2

3

Bederní páteř

0

1

2

3

 

 

Zhodnocení bolesti

 

 

 

Pro posouzení  vašeho stavu je  nutné  svému lékaři i sdělit jak Vás klouby bolí  Pokud se tedy cítíte bez obtíží , pak bude zaškrtávat kroužek na levé polovině tabulky.  U zdravého člověka bych tedy očekával hodnotu kolem 0,5-1 .  Po dnešním výletu s vlastními dětmi bych si dal hodnotu kolem 3- a to jsem zdravý. Při zlepšování tedy budou hodnoty klesat, při zhoršování stoupat.

 

Jak moc bolestí jste měli vlivem vašeho onemocnění minulý týden ? Prosím zde zaškrtněte odpovídající kroužek jak těžká bolest byla.

 

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

0

0.5

1

1.5

2

2,5

3

3,5

4

4,5

5

5,5

6

6.5

7

7.5

8

8.5

9

9.5

10

 

hodnocení: 2.86/5 (1,389 hlas odvoleno)

Share It!

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.rheumacentrumeac.cz/trackback.php/MDHAQ_cs

No trackback comments for this entry.

Be the first to comment