Dna medikamentosní léčba


Pro správnou léčbu dny  je nutné  vědět , ze je rozdíl  mezi  léčbou akutního záchvatu a dále mezi léčbou chronické dny a zvýšené hladiny kyseliny močové.  Nepochopení tohoto rozdílu  a nasazení purinolu v nesprávné chvíli způsobí zhoršení kloubních obtíží.  Proto   v následkujících řádcích uvedeme i   kdy a jak se purinol - milurit  nasazuje .  Rozhodně se  Allopurinol nenasazuje u všech pacientů se dnou !!! nebo se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi.

Dvě třetiny pacientů se zvýšenou hodnotou kyseliny močové v krvi nemají   žádné obtíže a nemusí být  léčeni.

 

Akutní stadium krutě bolestivého kloubu

Akutní dnavý záchvat  je  většinou spojen s náhle vzniklou bolestí a otokem kloubu,  většinou palce u nohy. Trvá několik dní nebo týdnů,  je často spojen s dietní chybou  nebo drobným ůrazem.  Většinou jsou bolesti  kruté,  pacient nemůže chodit ,  obraz  však nemusí být charakteristický a  pacient občas cítí  jen tupou bolest v palci s malým  zarudnutím, která může být zaměněna s osteoartrosou    palce. Na obrázku vidíte  jak  typický obraz dnavý záchvat  v palci vypadá.

dna , záchvat na palci



Pokud poznáte první příznaky dnavého záchvatu,  vezměte si  tyto léky co  nejdříve. Čím dříve začnete, tím bude záchvat trvat kratší dobu a bude méně bolestivý.  Mějte u sebe  vždy  předem připravené  nesteroidní antirevmatikum nebo Colchicin pro případ akutního záchvatu. Je chybou,  pokud si pro ně  musíte dojít  k lékaři.  Pokud  vám na dnu pomáhají nesteroidní antirevmatika a nejsou přítomny okolnosti, které by v jejich nasazení bránily, vezměte si  vysokou   dávku,  například 3 tabletky diclofenac  75 mg na 2-3 dny s postupným snižováním do odeznění bolestí.  Můžete však použít jakékoliv nesteroidní antirevmatikum  jako : Recoxa, Movalis,  Aulin. Nimesil, Piroxicam ,Flamexin se stejným výsledkem. Dávka  těchto léků v případě  akutního dnavého záchvatu  je často  větší než doporučenou na příbalovém letáčku . Ibalgin 400mg 3x1 je  zcela nedostačující dávka. Vzhledem k tomu, že jsou  tyto léky   podávány na 1-2 dny tak nedochází k rozvoji komplikací, které by jinak u dlouhodobé terapie byly možné.  Po 2 dnech již snížíte tuto dávku na doporučené množství .  Léky musíte  mít u sebe  , nemůžete  si pro ně chodit k lékaři, to by mohlo opozdit jejich nasazení.  Léky se musí  podat do  24 hodin aby byla léčba záchvatu  účinná. 
Pokud  se  již dlouhodobě léčíte allopurinolem ( Purinol, Milurit, Apo- allopurinol), pokračujte v této terapii v průběhu dnavého záchvatu ve stejné dávce.  Nepřerušujte, ale ani  nezvyšujte  dávku tohoto  lék.
Nikdy však nezačínejte terapii allopurinolem - miluritem , purinolem  v období akutního záchvatu,  když vás kloub ještě bolí  ,  došlo by totiž  k prodloužení   nebo vyvolání  dalšího záchvatu.  To je nejčastější chyba, která donutí  hledat  pacienta  během několika dnů revmatologa.  Většina lékařů  když   vidí červený, oteklý kloub/ většinou palec u nohy/  v dobré víře předepíše purinol nebo milurit  a  to je bohužel chyba . Podívejte se na informační letáček purinolu neboli miluritu a uvidíte, že se v akutním stadiu skutečně s touto terapií nesmí začít. Přesto se na svého  lékaře nezlobte, prostě je to tak ,že některé chybné léčebné postupy se prostě nedají vyvrátit ani vymluvit  / vy jste se také oženil/.
Zachovávejte   klidový režim , postižený kloub dávejte studené obklady nebo  protizánětlivé  masti. 

Záchvat je však možné prodělat i jiných kloubech než v palci ,  nejčastěji v zápěstí ,kotníku , koleni nebo kyčlí !!! .  Zvláště pro  tyto klouby  platí že je nutné provést jejich punkci a odstranit výpotek kloubu pod ultrazvukem.  To přinese úlevu do několika minut. V naší ambulanci v podstatě vždy provádíme z tohoto důvodu i punkce kloubu palce u nohy, pokud nedošlo k  vymizení obtíží do 1-2 dnů dle těchto doporučení.

 

Terapie  dny mimo záchvat a prevence komplikací dny.

Na začátku je nutné zdůraznit, že   ne každý pacient se dnou se musí léči s purinolem, miluritem.  I když proděláte jeden  záchvat dny, tak není jisté, zda se tyto záchvaty budou opakovat a proto je důležité se rozhodnout zda musíte či nemusíte brát léky na snížení kyseliny močové.  Každý pacient musí vědět, ze pokud se tato terapie začne, tak většinou pokračuje celoživotně  a  nestačí brát tento lék pouze několik let. Pokud  se  purinol přestane užívat, opět se obtíže vrátí.  Na druhou stranu mají tyto léky své nežádoucí účinky , dokonce někdy i smrtelné a proto  je nutné vědět, kdy máme tyto léky nasadit.   Nikdy se nesnažíme léčit , pokud v krvi je pouze zvýšená hodnota kyseliny močové. Vždy musíme  začít terapii  režimovými a dietními opatřeními po dostatečnou dobu viz

Purinol, Milurit  nasazujeme  pouze v případě :

  1. Častých  záchvatů  / více než 2 za rok/ nebo záchvaty, které trvají delší dobu
  2. Přítomnost tofů  podkožně nebo na RTG.
  3. Dny  přítomné současně se  selháním ledvin 
  4. Recidivujících ledvinných  kamínků
  5. Zvýšeného vylučování kyseliny močové / více než 6,5mmol  den v moči / u mužů do 25 let a žen před menopauzou. Toto vyšetření je doporučené  pouze u mužů do 25 let a žen se dnou před menopauzou
  6. Hladina kyseliny močové v seru větší než 773 µmol/L u mužů   a  595 µmol/L u žen



Cílem terapie u výše uvedených příkladů  je snížit hladinu kyseliny močové pod 357 micromol/L a v případě přítomnosti  tofů je doporučená  hladina  kyseliny močové pod 297micromol/L. Léčbu  alopurinolem zahajujeme  v dávce 50 až 100  mg/ to je půl nebo jedna  tableta / denně , protože pokles na požadovanou hodnotu  musí být velmi pozvolný. Nelze  proto  zahájit terapii  prevence dny dávkou  2x 1 nebo 3x 1 tbl alopurinolu denně . Hladina kyseliny  by neměla klesat rychleji než  36 micromol/L  za měsíc.

Co je nutné kontrolovat : Po nasazení alopurinolu  může dojít ke spoustě  nežádoucích projevů.  Patrně nejzávažnější  reakce mohou být spojeny s kožními projevy, které  by mohly být spojeny i s život ohrožujícím průběhem.  V případě  rozvoje kožní vyrážky se svěděním je nutno na tuto eventualitu myslet a asi raději tento  lék přestat brát  a okamžitě  se poradit se svým lékařem.   

Od roku 2008 se  používá v  prevenci  dny i  preparát  Adenuric  - febuxostat. Tento preparát má určitých pacietvů výhody - protože Milurit je  podáván s rizikem u   u postižení ledvin nebo jater a existují i závažné alergie. U běžné popurace však podávání  nemá žádné výhody a neměl by nahradit preparát Milurit ( Purinol)  . 

 

Tyto reakce mohou být častěji pozorovány v případě současného podání diuretik / ale vy již víte, že ty se stejně   u lidí se dnou nemají podávat   / a  ampicilinu.

 

hodnocení: 2.86 / 5 (2082 hlasů odvoleno)

Sdílejte to!

Zpětné odkazy

URL Trackback pro tuto položku: http://www.rheumacentrumeac.cz/trackback.php/Dnamedikamentosnlba

Žádné komentáře trackback pro tuto položku.

Buďte první, kdo přidá komentář