Dna medikamentosní léčba


Pro správnou léčbu dny  je nutné  vědět , ze je rozdíl  mezi  léčbou akutního záchvatu a dále mezi léčbou chronické dny a zvýšené hladiny kyseliny močové.  Nepochopení tohoto rozdílu  a nasazení purinolu v nesprávné chvíli způsobí zhoršení kloubních obtíží.  Proto   v následkujících řádcích uvedeme i   kdy a jak se purinol - milurit  nasazuje .  Rozhodně se  Allopurinol nenasazuje u všech pacientů se dnou !!! nebo se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi.

Dvě třetiny pacientů se zvýšenou hodnotou kyseliny močové v krvi nemají   žádné obtíže a nemusí být  léčeni.

 

Akutní stadium krutě bolestivého kloubu

Akutní dnavý záchvat  je  většinou spojen s náhle vzniklou bolestí a otokem kloubu,  většinou palce u nohy. Trvá několik dní nebo týdnů,  je často spojen s dietní chybou  nebo drobným ůrazem.  Většinou jsou bolesti  kruté,  pacient nemůže chodit ,  obraz  však nemusí být charakteristický a  pacient občas cítí  jen tupou bolest v palci s malým  zarudnutím, která může být zaměněna s osteoartrosou    palce. Na obrázku vidíte  jak  typický obraz dnavý záchvat  v palci vypadá.Pokud poznáte první příznaky dnavého záchvatu,  vezměte si  tyto léky co  nejdříve. Čím dříve začnete, tím bude záchvat trvat kratší dobu a bude méně bolestivý.  Mějte u sebe  vždy  předem připravené  nesteroidní antirevmatikum nebo Colchicin pro případ akutního záchvatu. Je chybou,  pokud si pro ně  musíte dojít  k lékaři.  Pokud  vám na dnu pomáhají nesteroidní antirevmatika a nejsou přítomny okolnosti, které by v jejich nasazení bránily, vezměte si  vysokou   dávku,  například 3 tabletky diclofenac  75 mg na 2-3 dny s postupným snižováním do odeznění bolestí.  Můžete však použít jakékoliv nesteroidní antirevmatikum  jako : Recoxa, Movalis,  Aulin. Nimesil, Piroxicam ,Flamexin se stejným výsledkem. Dávka  těchto léků v případě  akutního dnavého záchvatu  je často  větší než doporučenou na příbalovém letáčku . Ibalgin 400mg 3x1 je  zcela nedostačující dávka. Vzhledem k tomu, že jsou  tyto léky   podávány na 1-2 dny tak nedochází k rozvoji komplikací, které by jinak u dlouhodobé terapie byly možné.  Po 2 dnech již snížíte tuto dávku na doporučené množství .  Léky musíte  mít u sebe  , nemůžete  si pro ně chodit k lékaři, to by mohlo opozdit jejich nasazení.  Léky se musí  podat do  24 hodin aby byla léčba záchvatu  účinná. 
Pokud  se  již dlouhodobě léčíte allopurinolem ( Purinol, Milurit, Apo- allopurinol), pokračujte v této terapii v průběhu dnavého záchvatu ve stejné dávce.  Nepřerušujte, ale ani  nezvyšujte  dávku tohoto  lék.
Nikdy však nezačínejte terapii allopurinolem - miluritem , purinolem  v období akutního záchvatu,  když vás kloub ještě bolí  ,  došlo by totiž  k prodloužení   nebo vyvolání  dalšího záchvatu.  To je nejčastější chyba, která donutí  hledat  pacienta  během několika dnů revmatologa.  Většina lékařů  když   vidí červený, oteklý kloub/ většinou palec u nohy/  v dobré víře předepíše purinol nebo milurit  a  to je bohužel chyba . Podívejte se na informační letáček purinolu neboli miluritu a uvidíte, že se v akutním stadiu skutečně s touto terapií nesmí začít. Přesto se na svého  lékaře nezlobte, prostě je to tak ,že některé chybné léčebné postupy se prostě nedají vyvrátit ani vymluvit  / vy jste se také oženil/.
Zachovávejte   klidový režim , postižený kloub dávejte studené obklady nebo  protizánětlivé  masti. 

Záchvat je však možné prodělat i jiných kloubech než v palci ,  nejčastěji v zápěstí ,kotníku , koleni nebo kyčlí !!! .  Zvláště pro  tyto klouby  platí že je nutné provést jejich punkci a odstranit výpotek kloubu pod ultrazvukem.  To přinese úlevu do několika minut. V naší ambulanci v podstatě vždy provádíme z tohoto důvodu i punkce kloubu palce u nohy, pokud nedošlo k  vymizení obtíží do 1-2 dnů dle těchto doporučení.

  Terapie  dny mimo záchvat a prevence komplikací dny.

Na začátku je nutné zdůraznit, že   ne každý pacient se dnou se musí léči s purinolem, miluritem.  I když proděláte jeden  záchvat dny, tak není jisté, zda se tyto záchvaty budou opakovat a proto je důležité se rozhodnout zda musíte či nemusíte brát léky na snížení kyseliny močové.  Každý pacient musí vědět, ze pokud se tato terapie začne, tak většinou pokračuje celoživotně  a  nestačí brát tento lék pouze několik let. Pokud  se  purinol přestane užívat, opět se obtíže vrátí.  Na druhou stranu mají tyto léky své nežádoucí účinky , dokonce někdy i smrtelné a proto  je nutné vědět, kdy máme tyto léky nasadit.   Nikdy se nesnažíme léčit , pokud v krvi je pouze zvýšená hodnota kyseliny močové. Vždy musíme  začít terapii  režimovými a dietními opatřeními po dostatečnou dobu viz

Purinol, Milurit  nasazujeme  pouze v případě :

  1. Častých  záchvatů  / více než 2 za rok/ nebo záchvaty, které trvají delší dobu
  2. Přítomnost tofů  podkožně nebo na RTG.
  3. Dny  přítomné současně se  selháním ledvin 
  4. Recidivujících ledvinných  kamínků
  5. Zvýšeného vylučování kyseliny močové / více než 6,5mmol  den v moči / u mužů do 25 let a žen před menopauzou. Toto vyšetření je doporučené  pouze u mužů do 25 let a žen se dnou před menopauzou
  6. Hladina kyseliny močové v seru větší než 773 µmol/L u mužů   a  595 µmol/L u ženCílem terapie u výše uvedených příkladů  je snížit hladinu kyseliny močové pod 357 micromol/L a v případě přítomnosti  tofů je doporučená  hladina  kyseliny močové pod 297micromol/L. Léčbu  alopurinolem zahajujeme  v dávce 50 až 100  mg/ to je půl nebo jedna  tableta / denně , protože pokles na požadovanou hodnotu  musí být velmi pozvolný. Nelze  proto  zahájit terapii  prevence dny dávkou  2x 1 nebo 3x 1 tbl alopurinolu denně . Hladina kyseliny  by neměla klesat rychleji než  36 micromol/L  za měsíc.

Co je nutné kontrolovat : Po nasazení alopurinolu  může dojít ke spoustě  nežádoucích projevů.  Patrně nejzávažnější  reakce mohou být spojeny s kožními projevy, které  by mohly být spojeny i s život ohrožujícím průběhem.  V případě  rozvoje kožní vyrážky se svěděním je nutno na tuto eventualitu myslet a asi raději tento  lék přestat brát  a okamžitě  se poradit se svým lékařem.   

Od roku 2008 se  používá v  prevenci  dny i  preparát  Adenuric  - febuxostat. Tento preparát má určitých pacietvů výhody - protože Milurit je  podáván s rizikem u   u postižení ledvin nebo jater a existují i závažné alergie. U běžné popurace však podávání  nemá žádné výhody a neměl by nahradit preparát Milurit ( Purinol)  . 

 

Tyto reakce mohou být častěji pozorovány v případě současného podání diuretik / ale vy již víte, že ty se stejně   u lidí se dnou nemají podávat   / a  ampicilinu.

 

hodnocení: 2.00/5 (2001 hlasů odvoleno)

Share It!

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.rheumacentrumeac.cz/trackback.php/Dnamedikamentosnlba

Here's what others have to say about 'Dna medikamentosní léčba ':

Oxandrolone for Sale

Tracked on pondělí, únor 12 2018 @ 07:44 PM CET

[...] in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone in US Order Oxandrolone [...] [read more]

Be the first to comment