Charakteristika testování virů - nejen COVID 19

Jaký je ideální test


Ideální test na Coronavirus.
V tomto článku  se nebudeme zabývat  způsobem testování Coronaviru.   O přesnosti a  nepřesnosti  jakékoliv metody si můžeme  povídat v okamžiku,   až každý z nás bude mít nejen  soupravu PCR , ale zároveň si bude schopen  například   sestavit  sekvenci  nukleotidů,  ověřit čistotu materiálu, pracovat v podmínkách naprosté sterility. Pak snad každý z nás pochopí, že laboratorní výsledky nejsou   jednoznačné. Na druhou stranu nám nic nebrání začít experimentovat.  PCR přístroj si seženeme za 400 dolarů a  pak již můžeme  bádat. Nebo si sestavíte LAMP ?  Možná by to šlo,  stačí si naprogramovat   arduino, malé bastlení a budete mít přístroj, který  bude primitivní, ale jistě vám umožní zhruba provést základní testy.   15 letý puberťák může naučit bakterii svítit  viz   https://www.the-odin.com/genetic-engineering-home-lab-kit/, tak proč ne My.       Takto sepsaný ůvod je samozřejmě   provokací.    Cílem  následujícího článku je podat     zjednodušené  vysvětlení efektivity   testů na odhalení   virové infekce.     A protože bez matematiky není  žádná věda vědou  pro srozumitelné vysvětlení  použijeme následující  řádky . Tento příklad bude    vlastně  aforismem ze zkušeností získaných při  minulé epidemie SARS, kdy jej použili lidé, kteří se  diagnostikou viru setkali .

Jaké vlastnosti musí mít ideální test na přítomnost Coronaviru v současnosti ?

 

Pokud chceme utratit miliardy za testování Coronaviru budeme po testu chtít - jistě po těch 150000 nových testech které jsme objednali z Číny

1. Aby byl levný

2. Aby byl přesný

3. Aby by rychlý

Co je levný test, nebudeme řešit v systému českého zdravotnictví. Každý má nárok na zdravotní péči i když nikdo nedefinoval co zdravotní péče což představuje Ďábla ukrytého v detailu. Například placení činnost sexuálních pracovníků pro zdravotně mentálně postižené v rámci výkonů zdravotních pojišťoven by mohlo být dalším cílem bojovníků proti diskriminaci. Otázka ceny testu je tedy nejhůře definovaná. Přesnost testu se dá definovat v rámci matematických modelů, například v rámci specificity a senzitivity testu, ale zároveň musí brát do úvahu reálné schopnosti laboratoří, jejich vybavení personální a přístrojové. Samozřejmě čím více senzitivní a čím více specifické testy jsou tím lépe. Rychlost testu může být výrazným faktorem úspěchu. Některé metody trvají minuty , jako je stanovení hladiny cukru z prstu, některé i týdny- kultivační stanovení přítomnosti bakterií tuberkulosy. Samozřejmě v případě krátké doby infekčnosti viru , by se mělo jednat pouze o několik hodin. Nyní se dostáváme k matematice efektivity testu Coronaviru. Pro výpočet kvality současného testování nyní použijeme kombinatoriku. Náš současný test na přítomnost Coronaviru bude mít pravděpodobně jako u testu na SARS mít všechny dobré vlastností, ale pouze vždy pouze dvě současně jako v případě minulé epidemie a bude mu scházet jedna zbývající vlasnost.

1. Levný bude L

2. Přesný bude P

3. Rychlý bude R

 

Pokud budeme kombinovat dostaneme následující  možné kombinace.

kvality testu na přítomnost viru 
LP LR PR

 

 

1. LP Použitý ideální test na Coronavirus bude tedy levný a přesný ale strašně, strašně pomalý

2. LR Použitý ideální test na Coronavirus bude tedy levný a rychlý ale strašně, strašně nepřesný

3. PR Použitý ideální test na Coronavirus bude tedy přesný a rychlý ale strašně,strašně drahý

 

 

Jak kvalitní test bude vyšetření na Coronavirus v současné době a kterým kvalitám dáme přednost?

hodnocení: 3.02/5 (769 hlasů odvoleno)

Share It!

Trackback

No trackback comments for this entry.